100 let TJ Sokol Statenice

Dne 12. 10. 2019 se od 12 hodin konaly oslavy 100 let od založení Sokola ve Statenicích.

Sázení lípy

Oslavy začaly u pomníku obětem války, kde starostka Sokola paní Jana Špičáková přivítala všechny přítomné. Po úvodním proslovu požádala pana PhDr. Pavla Buchtleho, archiváře Státního okresního archivu Praha-západ, o seznámení s historií Sokola a významem a symbolikou výsadby lípy. Po přednášce následovalo samotné zasazení lípy starostkou Sokola společně se členy výboru a občany Statenic.

Průvod

Průvod s vlajkonoši v čele se přesunul ulicí Pod Zámkem až k areálu fotbalového hřiště, kde následoval bohatý program oslav.

TJ Sokol Statenice - stará garda AC Sparta Praha

A co by to bylo za sokolské odpoledne bez tradičních zápasů ve fotbale. Ve 13 hod nastoupila stará garda AC Sparty Praha proti našim fotbalistům. Prohra 0:4 jasně ukázala, že stará sparťanská garda je stále ve formě.
Naši nebyli smutní, vždyť zahrát si proti Spartě je sen každého fotbalisty. Po zápase se mohl každý fanoušek vyfotit se svým fotbalovým idolem a získat podpis.

Okénko do historie

Po prvním fotbalovém zápase kronikářka obce Bohunka Krčková seznámila návštěvníky se stoletou historií Sokola v naší obci.
Připomněla aktivity včetně velkých fotbalových zápasů a sokolského ochotnického divadla, které mělo v naší obci velkou tradici.

stará garda TJ Sokol Statenice - stará garda TJ Sokol Tuchoměřice

Ale to už se schylovalo k dalšímu fotbalovému zápasu tentokrát v podání staré gardy Statenic, která na své hřiště pozvala starou gardu z Tuchoměřic.
Těsně před výkopem byla minuta ticha za zemřelého mistra pana Karla Gotta, který zesnul 1. října. Po minutě ticha se už mohlo rozehrát utkání, které skončilo 1:4 ve prospěch hostí. Prohra domácí mrzet nemusela, po letech se opět sešli hráči, kteří se v zápasech potkávali spoustu let, a mohli tak zavzpomínat na staré dobré časy.

stará garda TJ Sokol Statenice

Po zápase bylo slavnostní focení společně s bývalými starosty Sokola panem Václavem Svobodou a panem Vladimírem Poláčkem, kteří dostali od Sokola slavnostní šály. Ani na starou gardu nebylo zapomenuto, každému hráči byla udělena vzpomínková medaile.

Volejbalové utkání

V doprovodném programu si děti mohly vyzkoušet překážkovou dráhu, pétanque a dospělí si zahráli volejbalový turnaj.
Prokousáním se koláčů k čokoládové minci se bavili všichni nezávisle na věku – děti i dospělí.

Divadelní představení Sokol očima Václava Březiny

Od 16 hod. v divadelním přestavení Sokol očima Václava Březiny v režii starostky obce paní Apoleny Novotné se svých rolí svědomitě zhostili dospělí i děti a byli odměněni dlouhým potleskem četného publika za krásný herecký výkon.

Vystoupení tanečního oddílu

Po skončení divadla roztančilo hřiště 5 párů tanečního oddílu Sokola, který v rytmu latinskoamerických tanců mamba, chachy, rumby a jivu nenechalo publikum v klidu.

Bubenická show Blabuburo

Do již tak roztančené plochy fotbalového hřiště proměnily se latinskoamerické rytmy do víru afrických bubnů skupiny Blabuburo. Ta přítomné provedla západoafrickými rytmy na tradiční africké bubny a nástroje k samotnému stmívajícímu se večeru.

Koncert kapely České srdce
30 let kapely České srdce

Ale to už se na podiu připravovala na své vystoupení kapela České srdce. Ještě před samotným vystoupením Soňa Tobišková vyhlásila vítěze kvízu, který během odpoledne rozdávali dobrovolníci. Z návštěvníků, kteří pozorně poslouchali historický výklad a zakroužkovali správné odpovědi, byli vyhlášeni čtyři výherci a každému byl předán dárkový balíček. Mezitím kapela České srdce doladila a koncert v půl osmě mohl začít.
V tanečním rytmu se zaplnil celý parket a přilehlá část fotbalového hřiště. Jelikož kapela České srdce letos oslavila 30 let své činnosti, dostala od Sokola dort ve tvaru gramofonové desky.
Publikum po několika přídavcích nechtělo svoji oblíbenou kapelu pustit z pódia.

Tombola

S příchodem 22. hodiny se začala losovat bohatá tombola. Starostka Sokola Jana společně s moderátorem Patrikem Roklem měli plné ruce práce a Soňa nestačila kontrolovat a předávat výhry.

Celým slavnostním dnem až do pozdních hodin provázel skvělý moderátor a DJ Patrik Rokl.

Žádná velká akce se neobejde bez lidí a dobrovolníků, kteří se zapojí do společné práce. Velké poděkování patří všem, kteří strávili spoustu svého volného času přípravami jednotlivých aktivit, hřiště i všech dalších drobností, které doutvářely tyto stoleté oslavy. Díky všem se celé úsilí proměnilo v krásný den plný sluníčka, pohody a zábavy.