Běžkařský výlet 7.3.2020

V sobotu 7. března se uskutečnil první běžkařský výlet do Jizerských hor pořádaný Sokolem Statenice.

Již v pátek v podvečer se mohli zájemci ještě ve Statenicích v předstihu seznámit se základy mazání běžek jak na skluz, tak i na stoupání. Druhý den ráno vyrazila skupina dvanácti odvážlivců – většinou rodiny s dětmi a jeden záchranářský pes – do výchozího místa celého výletu, jímž byla osada Horní Polubný nedaleko Kořenova. Počasí naštěstí přálo, sněhu bylo dostatek a další se mírně přisypával z mraků.

Celá trasa nakonec měřila zhruba 33 km s převýšením 500 m, což překvapilo i samotného vedoucího zájezdu, který se snažil rozběhlé účastníky (a především účastnice) celou dobu neúspěšně brzdit. Všichni si prostě chtěli co nejdéle užít krásu okolní přírody a pěkně připravenou trať. I když si někteří mladíci sáhli hlouběji do svých fyzických fondů a další zjistili, že není dobré si během prudkého sjezdu číst zprávy na mobilu, a odnesli to natrženou bradou, byli v cíli všichni nadšeni. Toto rozhodně nebyl poslední ročník!

Itinerář trasy: Václavíkova Studánka, Knížecí cesta, Cesta pod Černým vrchem. Následoval zlatý hřeb – borůvkové knedlíky na Smědavě. Dále s plnými břichy
a v husté mlze výběh okolo Plochého vrchu (proboha, proč se ten krpál tak jmenuje?) a návrat zpět přes Promenádní cestu k parkovišti.

Jan Petera

Napsat komentář