Proběhla týdenní prázdninová cykloškola

Cyklo oddíl TJ Sokol Statenice pořádal v týdnu od 31. 7.-4. 8. 2023, pro děti od 5-15 let, úplně poprvé příměstský tábor zaměřený na začínající i pokročilé bajkery. Sešlo se celkem 36 dětí ze Statenic, Únětic, Přílep a okolí. Areál statenického Sokola pořádně ožil a nabídl bajkerům mnoho možností pro trénink techniky jízdy na kole včetně zastřešeného prostoru. Pojďme se společně podívat jaké to bylo.

Každý den se v půl deváté ráno instruktoři těšili na děti, které znali z cyklokroužků, ale také na nováčky z blízkého okolí. Díky spolupráci s Černochovou bajkovou školou v Tanvaldě se účastníci kurzu seznámili s instruktorem Lukášem neboli Černochem a jeho dcerou Vandou, kteří s radostí za námi na cykloškolu přijeli.

Celkem 8 instruktorů se hravě postaralo o to, aby se děti naučily bezpečně ovládat kolo i v náročnějším terénu. Společná rozcvička, zábavná hra na rozehřátí a šlo se na věc. Naši stálí instruktoři Míla a Ája s pomocníkem Matym měli lehce pokročilý tým, místní Soňa s Vandou a Honzíkem se postarala o tým těch nejmenších a Černoch s Terkou si vzali do parády starší děti.

K výuce se využívala rozlehlá louka s upravenou částí pro trénování mírnějšího i prudšího sjezdu, překážky včetně skoků, balančních lávek až po houpačku, les s klopenými zatáčkami i pumptrack. Jeden den se děti podívaly i na pumptrack do Únětic. Na skvělé obědy se jezdilo po lesní cestě kolem potoka do Kopanského Mlýna. Nechyběly ani vyvážené svačiny, o které se postarali sami instruktoři.

Součástí programu byla i interaktivní přednáška od BESIP navíc s paní policistkou nebo první pomoc a instrukce od samotných záchranářů, jak se chovat v různých situacích, nehodách v lese a celkově na trailech. Děti se také s mechanikem Mírou učily starat o kolo a vyměňovat duši. Ve středu odpoledne měli možnost zůstat i rodiče a společně s instruktory a dětmi grilovat a užít si tak společný večer.

Vyvrcholení kurzu se konalo v pátek, kdy za doprovodného komentáře Lukáše Černocha, každý malý bajker mohl svým rodičům ukázat, co se za celý týden naučil. Vyšlápnout kopec, sjet ho ve správné pozici ,,Ještěrce”, zdolat balanční lávku, zatočit kolem ohniště směrem k podjezdové bráně na houpačku a převzít jednou rukou obruč, se kterou se trefoval do koše. V dalším kole pak mohl navíc předvést skok několika úrovní nebo zvolit balancování na dlouhé lávce. Všichni to nádherně zvládli a odjížděli s odměnou, s úsměvem na tváři, pyšnými rodiči, ale hlavně i pyšnými instruktory.

Sešla se opravdu skvělá parta, nestalo se žádné vážné zranění, počasí nám také přálo a my se těšíme na shledanou zas příští rok na dalším příměstském táboře nebo v září na pravidelném cyklokroužku!

Cyklo oddíl TJ Sokol Statenice

Cyklo oddíl je finančně podporován z Grantového programu obce Statenice. Děkujeme. 🙂