Zpravodaj č.6 2007

Utkání 14. kola Okresního přeboru Praha-západ – sobota 17.11.2007, 13,30 hodin

Sokol Statenice : Sokol Hostivice

Hlavní rozhodčí: Pan Hanák

Vítáme Vás v téměř předvánoční době na poslední utkání letošního roku, které je zároveň již 1. kolem odvetné jarní části. Předehrávka prvního jarního kola na podzim se stala tradicí, přestože povětrnostní podmínky v této době nejsou pro fotbal vůbec ideální. A to jak z pohledu sportovního – kvalita na špatném terénu mizí, zdravotního – zvýšené nebezpečí zranění i diváckého – většině se už ven nechce. Nic s tím nenaděláme, takže přistupme k tomuto zápasu jako v kterémkoli jiném kole, to znamená, že se musí odehrát. Rádi bychom přivítali našeho soupeře, mužstvo Sokola Hostivice, loňského účastníka krajské I.B. třídy, kterému se ale v soutěži příliš nedaří. V tabulce je na tom stejně jako my, v tabulce pravdy má však ještě o 3 minusové body více. V posledním kole utržily Hostivice krutou porážku na hřišti vedoucího mužstva soutěže Sokola Jeneč 8 : 1. I my jim máme co vracet. První utkání s naším týmem vyhrály na domácím hřišti 3 : 0 po našem velmi ustrašeném výkonu, souvisejícím se vstupem do vyšší soutěže. Naše mužstvo v posledních pěti utkáních získalo více sebedůvěry (až na nepovedený domácí zápas s Úhonicem) a hlavně důležitých 8 bodů. To by nás mělo povzbudit i na tento zápas.

Ale podle tradice vraťme se k utkání poslednímu, hranému na našem hřišti:

Sokol Statenice – Sokol Choteč 4 : 3 poločas 1 : 1

Tomuto zápasu předcházelo celotýdenní skrápění našeho hřiště vydatným deštěm, takže teren byl na hranici regulérnosti.

Sestava: Kačena – Chorvat, Švehla, Šafránek, Karhan P. – Miklík, Toman, Pšenička, Baumel – Gabčo, Maxa.

Až na změnu v brance, kde dostal v domácím prostředí přednost Kačena, jsme nastoupili v úspěšném složení jako ve Zvoli. Utkání v prvních minutách probíhalo celkem v poklidu, hrálo se na obě branky, bez vážnějšího nebezpečí na obou stranách. Po 10 minutách jsme začínali mít herně navrch a soupeře především ve středu hřiště přehrávali. Rychlý přechod do útoku a schopnost podržet míč v podání našich záložníků se začínaly projevovat. A útočná tykadla Gabčo a Maxa soupeři zatápěly. Přidáme –li jistotu v obraně i v brance, logicky se to muselo projevit i výsledkově. V 17. minutě Matěj Maxa předvedl, jak je fotbal krásný. Na brankové čáře zleva zamotal všechny obránce soupeře a přihrál nikým nehlídanému Gabčovi, který skóroval do prázdné branky. 1 : 0. Potom se hra vyrovnala a náš tým nechal vyniknout Kačenu v brance. Jeho 3 bravurní zákroky v jedné minutě sklidily potlesk na otevřené scéně a udržely naše mužstvo ve vedení.Potom se několikrát vyznamenal i gólman soupeře, především při likvidaci centrů do vápna i některých střelách našich hráčů. Zejména co chytil Štěpánovi Pšeničkovi bylo skvělé. Pak však přišla bohužel slabá chvilka našeho mužstva. Špatné pokrytí soupeře, přečíslení zprava a z rohu velkého vápna křížovou střelou k pravé tyči nemá Kačena šanci, přestože si na balon sáhnul. Byla to velmi tvrdá přízemní rána. To běžela 33. minuta. 1 : 1. Po tomto gólu už se toho do konce poločasu mnoho nestalo. Do druhého poločasu nastupujeme s jedinou změnou. Vyčerpaného Gabča střídá Kořenek. Opět se tlačíme do útoku, v 52. opět soupeřův brankář chytá Pšeničkovi tutovku. V 57. střídá Jansa Baumela, čímž získáváme i větší výškovou převahu a začíná pětiminutovka snů. 58. – rychlá kombinace, Toman dává Maxovi – 2 : 1. Po rozehrávce se soupeř dostává na dostřel naší branky, Kačena zachraňuje. 60. – centr z pravé strany, kde je volný Petr Jansa a ten nemůže nedat, jak jinak než hlavou 3 : 1. 63. Velmi agilní Kořenek (odehrál velice kvalitní poločas) dává opět zprava a Matěj Maxa je tam kde má být a gólmanovi soupeře nedává šanci – 4 : 1. Mužstvo prožívá euforii, na jakou dosud nebylo zvyklé. Ale. Víme jaké máme závěry. Do konce zápasu zbývá ještě dlouhých 27 minut. Soupeř opět hru vyrovnává, ale na dostřel ho nepouštíme. V 80. se lehce zranil Janek Toman, střídá ho Honza Mynařík. A potom jsme si tradičně „zchrupli“. 87. minuta, nekoncentrovaná obrana, soupeř trestá. 4 : 2. A aby to odpovídalo našim závěrům. 90.minuta. Z hranice vápna k tyči dostáváme 3. gól. 4 : 3. Pak už si všichni přejeme jenom konec. Ten přichází a nám všem, hráčům, trenérům i příznivcům padá ze srdce velký balvan. Utkání, kterého jsme se právem obávali končí naším vítězstvím 4 : 3. Po zimní část soutěže končíme se ziskem 14 bodů na 11. místě. Není to, žádný zázrak, ale základ pro boj o záchranu na jaře je to slušný.

Vážení diváci. Dovolte na závěr podzimní fotbalové sezony shrnutí dosažených výsledků, některé statistické údaje i názor na celkovou úroveň naší hry a faktory hru ovlivňující.

Výsledková část.

Sehráli jsme 13 utkání (dnešní počítáme již do jarní části), uhráli 4 vítězství, 2 remízy a 7x jsme odešli poraženi při celkovém skóre 20 : 38. Počet obdržených branek ale silně ovlivnila dvě utkání po sobě (Jeneč, Černošice), kdy jsme dostali 15 gólů. Máme 14 bodů, v tabulce pravdy máme – 4 body. Podíváme – li se na ostatní mužstva, tak jsme v počtu vstřelených branek 3. od konce a v počtu obdržených 4. od konce. Oproti minulému ročníku ještě ve III.třídě jsme ztratili punc neporazitelnosti na vlastním hřišti. Doma jsme prohráli 2x a to se soupeři, kde jsme to neočekávali. Na druhou stranu jsme bodovali venku 2x (2 remízy) a to se soupeři z horní poloviny tabulky. Za zmínku stojí i fakt, že jsme na hřištích soupeřů 3x vedli (2x dokonce o dvě branky), ale nikdy jsme utkání nevyhráli – 2x remizovali, 1x prohráli. Zajímavé je i celkové skóre podle poločasů. 1.poločasy jsme prohráli 7 : 15, druhé 13 : 23. To ukazuje na celkovou úroveň fyzické připravenosti nejen našeho mužstva. Ve druhé půli dochází síly především v obranné fázi.

Hráčský kádr.

Během podzimní sezony se v sestavě našeho mužstva vystřídalo celkem 23 hráčů. Příležitost dostali všichni 3 brankáři. Nejčastěji hráli hráči Toman, Šafránek, Maxa, Baumel o něco méně Chorvat, Miklík, Pšenička, Švehla. Na průměrném počtu odehraných zápasů jsou Gabčo (i přes jeho těžké zranění), u nás už nehrající Brumlich, Straka, Jansa a Karhan. Ostatní hráči odehráli 2 až 3 zápasy (do statistik počítáme pouze utkání, kdy hráč nastoupil do základní sestavy).

Tabulka střelců.

Na našich 20 vstřelených gólech se podílí:
Maxa 5, Toman, Šafránek po 3, Gabčo, Jansa po 2, Miklík, Alexandr,. Mynařík, Kořenek, Pšenička dali po 1 gólu. To znamená, že na počtu vstřelených branek odečteme – li 3 brankáře se podílí přesně polovina našeho podzimního kádru.

Herní projev našeho mužstva.

Kvalita hry našeho mužstva se pohybovala v určité sinusoidě, nahoru, dolů. To se odvíjelo především ve složení mužstva. Nejmarkantnější to bylo v úvodu soutěže, kdy vlivem dovolených a vinou řady zranění nastupovali hráči, kteří by za normálních okolností byli hráči lavičky. Ke stabilizaci sestavy došlo až v závěru podzimní části soutěže. Přesto je potřeba vyzdvihnout osu mužstva, která se příliš neměnila. Švehla, Šafránek, Toman, Maxa byli těmi, kdo mužstvo táhli. Brankáři se po zranění Nováka střídali a lze říci, že oba (Stehlík, Kačena) jsou na stejně dobré úrovni. Krajní obránci jsou trochu problém, v poslední době hraje pravidelně Chorvat a nebýt jeho některých zbytečných chyb, díky kterým jsme inkasovali, odvedl dobrou práci. Na druhé straně se hráči střídají, post levého obránce nemá nikdo jistý. Jansa i v poslední době velmi dobře hrající Karhan Petr se zde střídali. V záloze se v závěru podzimu velmi dobře předvedl Baumel, přehled a zkušenost předváděl Pšenička. Na Miklíkovi byla znát přestávka zaviněná zraněním, chyběla tradiční výbušnost a rychlost. Počet zraněných během soutěže vůbec ovlivnil naši hru. V úvodu soutěže Švehla, dále Miklík, Gabčo, Straka byli kvůli zranění nuceni vynechat několik zápasů. Mnohdy i dřívější návrat po zranění (Miklík) nebyl z hlediska stavu hráče do budoucna dobrý. Předpokládáme, že zimní přestávka neduhy našich hráčů vyléčí a do jarní části nastoupíme v nejsilnějším možném složení.

Vedení mužstva.

V této části je nutné zmínit práci realizačního týmu. Trenéři Simmer a Dvořák dávají práci s mužstvem maximum svých schopností a času. Jejich obětavost je příkladem pro celý hráčský kádr. Výbor naší jednoty jim touto cestou děkuje a přeje v práci s mužstvem dobré výsledky. To je potom hlavní ocenění jejich práce.

Vážení příznivci.

Co se nám povedlo a co nepovedlo v péči o diváka. Především je třeba kladně hodnotit najmutí autobusu na zápasy venku. Jezdí s námi pravidelně stejná parta příznivců a střídavě se přidá i řada dalších lidí. Stateňáci jsou pak na hřišti soupeře slyšet. V domácím prostředí pak zachováváme tradiční rituál tomboly a občerstvení. A splnili jsme to, co jsme slíbili. Od druhého zápasu doma vychází náš fotbalový Zpravodaj. Výbor jednoty má v plánu v brzké budoucnosti zakoupit a instalovat časomíru pro lepší přehled o průběhu utkání. Bohužel se nám nepovedlo zabránit tradičnímu ničení našeho zařízení na hřišti neznámými vandaly v mezidobí mezi zápasy.